• Znamy wyniki Międzynarodowego konkursu "Kangur Matematyczny"

          • 21 marca 2024 r. w naszej szkole 17-cioro uczniów wzięło udział w Międzynarodowym konkursie "Kangur Matematyczny" w różnych kategoriach wiekowych:

            • Żaczek - 3 uczniów,
            • Maluch - 7 uczniów,
            • Benjamin  - 3 uczniów,
            • Kadet - 4 uczniów.

            Atrakcyjność konkursu polega na tym, że wszystkie kraje pisały test w tym czasie i te same zestawy pytań obowiązywały dla poszczególnych poziomów. Zadania oraz termin ustalane są przez stowarzyszenie Kangourou Sans Frontie`res z siedzibą z Paryżu. 

            Głównym organizatorem konkursu w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu, przeprowadzające konkurs pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Polskiego Towarzystwa Matematycznego, a organizatorem regionalnym konkursu jest Szczecińskie Towarzystwo Matematyczne "Kangur".

            Każdy uczeń zgłoszony do konkursu otrzymał nagrodę uczestnictwa - tangram chiński.

            Długo oczekiwaliśmy na wyniki. Miło nam poinformować, że dwóch uczniów naszej szkoły otrzymało wyróżnienie:

            • Franciszek Holak - w kategorii Maluch,
            • Mateusz Krzęćko - w kategorii Benjamin.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych suksesów matematycznych!!!

          • Nasi uczniowie z wizytą w Sejmie RP

          • Na zaproszenie Pana Posła Artura Łąckiego, dwunastu uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Sejmu RP.

            Po przejściu rejestracji i procedur bezpieczeństwa udaliśmy się podziemnym korytarzem do makiety współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Przewodnik przedstawił poszczególne miejsca przeznaczone dla parlamentarzystów i senatorów.

            Następnie przeszliśmy na galerię Sali Posiedzeń, gdzie mogliśmy obserwować wystąpienia poszczególnych posłów. Poczuliśmy się bardzo wyróżnieni, kiedy pan Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty prowadzący obrady przerwał je na chwilę, by powitać naszą grupę. W holu sejmowym mieliśmy okazje, spotkać wielu znanych polityków, a także zrobić zdjęcia. Zwiedzanie Sejmu zakończyliśmy w stołówce sejmowej, gdzie zjedliśmy smaczny obiad. Po wyjściu z Sejmu udaliśmy się na spacer po Warszawie.

            Szczególne podziękowania składamy Panu Posłowi Arturowi Łąckiemu za życzliwość i wszelkie uprzejmości, jakimi obdarzył nas w trakcie wizyty w Sejmie RP. Również szczególne podziękowania składamy Panu Józefowi Drozdowskiemu kierownikowi wycieczki do Warszawy.

            Irena Paraszczak

          • Na tematy ważne dla naszych dzieci

          • W imieniu organizatorów zapraszamy na warsztaty dla rodziców pt. "Zdemaskuj depresję".

            12.12.2023 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Węgorzynie.  

            Szczegółowy program zamieszczony jest na poniższych plakatach. 

          • PRACOWNIA OZE OTWARTA!

          • Na naszych uczniów czekają niesamowite lekcje fizyki, chemii, geografii, biologii, przyrody oraz programowania z użyciem między innymi zestawów modeli:

            ✅maszyn słonecznych

            ✅ogniw paliwowych na słoną wodę oraz etanol

            ✅turbin wiatrowych

            ✅symulatorów do prezentacji obiegu wody w przyrodzie

            ✅aparatów do doświadczeń z fotosyntezy

            ✅️stacji meteorologicznej zamontowanej przed szkołą

            ✅️plansz ilustrujących recykling, strefy klimatyczne, układ okresowy pierwiastków, schemat fotosyntezy ✅️i wiele innych.

            Otwarciu towarzyszyły: pokaz doświadczeń zaprezentowanych przez uczniów klasy 6,7 i 8, występ teatralny uczniów klasy 3, 4 oraz 5 w spektaklu "Ratujemy matkę Ziemię", a także taneczna wariacja o żywiołach w wykonaniu Szkolnego Koła Artystycznego. 

            W oficjalnym otwarciu ekopracowni OZE udział wzięli: rodzice naszych uczniów, społeczność szkolna, przedstawiciele WFOŚiGW w Szczecinie, przedstawciele Starostwstwa Powiatowego w Łobzie oraz władze i radni Gminy Węgorzyno.

             

          • UWAGA KONKURS!

          • Zapraszamy wszystkich uzdolnionych plastycznie uczniów szkół, przedszkoli i świetlic gminy Węgorzyno.

            Termin składania prac to 11.12.2023 r. w naszej szkole. Szczegóły wymagań oraz regulamin poniżej w linku.

          • BohaterON - włączyliśmy historię!

          • Niesamowite prelekcje, filmy, słuchowiska, karty pracy oraz wspólne projekty- nasi uczniowie dołączyli do akcji #BohaterONwTwojejSzkole2023 i stworzyli również coś od siebie.

             

            "BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje:  Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

             

            Od 2016 roku w działania edukacyjne - BohaterON w Twojej Szkole - zaangażowało się ponad 10 000 przedszkoli, szkół i placówek dla dzieci i młodzieży. Niemal 1 800 0000 uczniów z Polski oraz polskich placówek za granicą wzięło udział w naszych lekcjach z zakresu historii i edukacji patriotycznej. Ponadto, blisko 500 nauczycieli uczestniczyło w warsztatach i seminariach. W 2022 r. tradycyjne kartki-laurki wykonywane przez uczniów zastąpiły wpisy na portalu www.wpis.dumnizpowstancow.pl – nowym, wirtualny miejscu pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim.

             

             

            Historię o Powstaniu Warszawskim na lekcjach języka polskiego, historii, zajęciach z wychowawcą włączyli uczniowie klas: 2,3,4,5,6,7 i 8. Zwieńczeniem cyklu patriotyczno-edukacyjnych warsztatów było tworzenie przez nich wspólnych plakatów, map myśli i kartek dla Powstańców. Od siebie zaś przygotowali banery i zapozowali do zdjęcia z przesłaniem oraz uhonorowaniem tych, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce:

             

                      "BOHATEROWIE POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

            DZIĘKUJEMY

            PAMIĘTAMY!"

             

          • Pamiętamy, czcimy i celebrujemy

          • 105 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uhonorowaliśmy inscenizacją oraz śpiewem.​​​​​​​

            ​​​​​​​

            🤍❤️Nasi uczniowie oddali cześć Ojczyźnie i pamięć pokoleniom, które walczyły o wolność Polaków. W przedstawieniu odegrali sceny protestujących przeciwko germanizacji dzieci z Wrześni oraz ich rodziców.

            🤍❤️Słowa wyśpiewanej "Roty" Marii Konopnickiej były hołdem złożonym przez naszych uczniów ich bohaterskiej postawie w latach 1901-1902.

            W trudne i wymagające role wcielili się uczniowie z klasy 5,6 oraz 7. Chór, który prowadził narrację śpiewem stworzyły uczennice klasy 4,5,6 oraz 7. 

            W uroczystym apelu udział wzięli goście honorowi: przedstawiciele władz gminnych oraz rodzice naszych uczniów. 

          • Przegląd akcji z ostatnich tygodni

          • W naszej szkole dużo się dzieje: od zdrowego śniadania, wspomnień z "Zielonej szkoły, warsztatów z Wyspą Rozwoju, poprzez akcje charytatywne do obchodów Światowego Dnia Życzliwości. 

          • Oficjalnie, pasowani.

          • ,,Cóż tu powiedzieć – egzamin zdany!

            Takich Pierwszaków chętnie witamy!

                                                                                                               Sporo już wiecie, sporo umiecie,

                                                                                                                 dalej się tutaj kształcić będziecie!

             

            Dzieci z klasy 1 stali się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Runowie Pomorskim! Uroczystość miała miejsce 03.11.2023 r.

            Uroczystość rozpoczęli pierwszoklasiści. Ubrani w świąteczny strój galowy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Dzieci wykazały się wiedzą dotyczącą naszej  ojczyzny i znajomością zasad, które ułatwiają funkcjonowanie w grupie rówieśniczej i szkole. 

            Po zakończonej części artystycznej, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali ,,… być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom…”. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Renata Różycka dokonała symbolicznego pasowania na ucznia.

            Po pasowaniu uczniowie otrzymali dużo życzeń, pamiątkowe dyplomy i upominki m.in. od p. Renaty Różyckiej, p. Moniki Kuźmińskiej Burmistrz Węgorzyna, od Rady Rodziców, a  rodzice pierwszoklasistów obdarowali swoje pociechy ,, rożkami obfitości”.

             

            Przygotowanie takiego przedsięwzięcia było możliwe dzięki pomocy wielu osób. Bardzo dziękuję Paniom i Panom: Renacie Różyckiej, Izabeli Nadziei,  Zofii Ungerman, Sandrze Wojnowskiej, Albertowi Morozowi, Janowi Wyciszkiewiczowi, Agnieszce Kubackiej, Sandrze Żaworonek, Malwinie Borkiewicz, Joannie Lipniewicz, Danucie Krystoforskiej i Katarzynie Kłosińskiej.

             

            Dziękuję uczniom klasy 2 i 3 za wspólny taniec, a Anieli Chodynie za głos narratora w czasie części artystycznej zaprezentowanej przez pierwszoklasistów.

             

            Dziękuję również Rodzicom, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie uroczystości: Justynie i Mariuszowi Zwolińskim, Krzysztofowi Banasiowi, Aleksandrze i Radosławowi Strychalskim, Piotrowi Wójtowicz, Annie i Ryszardowi Strzelczykom, Katarzynie i Damianowi Skibom, Marzenie i Mariuszowi Rubachom, Annie Zamiarze, Małgorzacie i Krzysztofowi Kuterom, Katarzynie Krzączkowskiej, Emilii Luberackiej i Sebastianowi Krystosiakowi, Katarzynie Krzyżaniak, Agacie i Waldemarowi Iwaszkom, Agnieszce Martynowicz – Bogdańskiej.

             

            ,,Życzymy, by sukcesy gościły w zeszytach i w dzienniczku u wszystkich dzieci bez wyjątku, od poniedziałku do piątku”.

             

            Wychowawca klasy 1

            Ilona Śmigielska

          • U źródeł historycznych, rodzinnych...

          • "Osada w Biskupinie", "Drzewo genealogiczne mojej rodziny", "Mistrzowie renesansu" to tytuły projektów edukacyjnych zrealizowanych przez uczniów klasy 4 i 6 w ramach lekcji historii we współpracy z biblioteka szkolną.

            Celem projektów bylo: zainteresowanie przeszłością rodziny, zdobycie umiejętności analizowania źródeł historycznych, zainteresowanie archeologią, uświadomienie uczniom antycznych źródeł naszej kultury, a także rozwijanie zainteresowań oraz kreatywności.

            W podróż do źródeł zaprosiły uczniów Anna Kamińska wraz z Joanną Lipniewicz.

             

          • Dzień chłopaka na bogato

          • Życzenia, dyplomy, czekoladki, konkursy, upominki, bilety do kina i klasowe uczty- nasze uczennice zorganizowały Kolegom wyjątkowo kreatywnie obchody Dnia Chłopaka w swoich klasach.

            "Wszystkim naszym Chłopcom- dużym i małym, zdrowia moc i tylko tak sympatycznych Koleżanek! "

          • Czytaj głośno, czyli starsi sobie i starsi młodszym

          • 28 i 29 września odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Akcja ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży.

            W czwartek, uczniowie klas 4,5,6,7 czytali w bibliotece szkolnej wybrane fragmenty legend z różnych regionów Polski.W piątek, przedstawiciele starszych klas czytali bajki uczniom najmłodszych klas.

            Zachęcamy wszystkich do czytania. Poszukujecie książek, które Was interesują. Pamietajcie, że czytanie wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, jest to miła chwila relaksu i odpoczynku.
             

            Odwiedzajcie nasza bibliotekę,przed nami kolejne akcje czytelnicze.

             

            Anna Kamińska, Joanna Lipniewicz

          • Językowy zawrót głowy

          • Niemiecki, hiszpański, włoski czy grecki- języki obce miały swoje święto w naszej szkole.

            W organizację Europejskiego Dnia Języków Obcych zaangażowali się uczniowie klas 4-8. Każdy z uczniów mógł wystawić swoją pracę, plakat związany z językami obcymi oraz skorzystać z wystawy książek i gazet w różnych językach, między innymi: angielskim, francuskim, włoskim, niemieckim, hiszpańskim, a nawet arabskim.

             

            Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. 

             

             

          • ,,Zdrowe zęby mamy, marchewkę zajadamy”

          • Nasze przedszkolaki poznały zasady dbania o higienę jamy ustnej

            Dziękujemy Pani Martynie Kowalskiej z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Łobzie za przeprowadzenie zajęć mających na celu kształtowanie u dzieci właściwych nawyków higienicznych w zakresie zdrowia jamy ustnej.

            Zajęcia odbyły się  w ramach realizacji Wojewódzkiego Programu Zdrowia Jamy Ustnej i Zapobiegania Próchnicy.🦷🥕😁

          • Mobilna Pracownia Kompetencji Cyfrowych jest nasza!

          • 16 laptopów, monitor interaktywny i szafa mobilna- to wszystko otrzyma nasza szkoła, która została laureatem konkursu "Pracownia Kompetencji Cyfrowych" organizowanego przez Ogólnopolską Sieć Edukacyjną.​​​​​​

             

            Uczniowie klas 4-6 w ramach konkursu odbyli warsztaty "Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu" związane z hejtem oraz brakiem szacunku w Internecie. Starszacy z klas 7 i 8 przeszli kurs  „Cyberzagrożenia. Nie wpadnij w sieć przestępcy”.

            Efektem wspólnej pracy był między innymi plakat promujący zachowanie kultury w przestrzeni wirtualnej. Jego twórcami są uczniowie klasy 6 oraz wychowawca Sandra Wojnowska, którzy zostali laureatami konkursu. 

             

            Konkurs dla szkół zorganizowany został przez OSE- to program publicznej sieci telekomunikacyjnej, dający szkołom w całej Polsce możliwość podłączenia szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. Program został zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, a jego założenia realizuje Państwowy Instytut Badawczy NASK – operator OSE.

          • Tanecznie i dożynkowo

          • Belgijką, La bambą, Jerusalemą i Toca Toca- w takich rytmach nasi uczniowie uświetnili część artystyczną tegorocznych Dożynek Gminnych w Zwierzynku.

            Na scenie wystąpili uczniowie klas: 1,2,5,6 oraz 7. Tancerzy przygotowały Izabela Nadzieja oraz Sandra Wojnowska. 

          • U Korczyńskich i Bohatyrowiczów

          • Tegoroczna edycja "Narodowego czytania" zabrała nas w nadniemeński świat Elizy Orzeszkowej.

            To już 12 odsłona akcji, która zapoczątkowała Para Prezydencka w 2012 roku- Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser:

            "Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności – dodał Prezydent" .

            Jak czytamy na stronie www.prezydent.pl:

            'Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku".

             

            Lektorami dzieła Orzeszkowej w szkolnym "Narodowym czytaniu" były: Joanna Lipniewicz, Katarzyna Kłosińska oraz Sandra Wojnowska. 

             

          • Sprzątanie Świata jest fajne!

          • Uczniowie, mieszkańcy i sołtysowie wzięli udział w 30 akcji "Sprzątania Świata".

             

            Tym razem naszych uczniów w walce ze śmieciami na obrzeżach miejscowości wsparli mieszkańcy oraz sołtysowie Runowa Pomorskiego, Runowa i Połchowa. Wspólna akcja to przede wszystkim edukacja i integracja zgodnie z hasłem "Sprzątanie łączy ludzi". Na zakończenie włodarze sołectw przygotowali dla naszych zaangażowanych zbieraczy śmieci ciepły posiłek i słodkości, a my w podziękowaniu pomogliśmy w przygotowaniach Runowa Pomorskiego do zbliżających się dożynek gminnych w Zwierzynku.  

             

            Za wsparcie i pomoc bardzo dziękujemy Państwu: Pani Iwonie Maciejewskiej wraz z mieszkańcami Runowa, Panu Romanowi Wojnaroskiemu wraz z mieszkańcami Połchowa oraz Pani Monice Jóźwik wraz z mieszkańcami Runowa Pomorskiego.