• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

• W obecnym roku szkolnym 2022/2023 nasza biblioteka realizuje program " Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa". Jest to rządowy program, w ramach którego biblioteka szkolna pozyskała środki na zakup  książek, wyposażenie biblioteki, a także promocję.

• KIERMASZE KSIĄŻEK

• W dniach 15-18 listopada oraz 1-5 grudnia 2022 r. w naszej szkole odbyły się kiermasze książek, które są jednym z działań pularyzujących czytelnictwo wśród uczniów naszej szkoły. Zorganizowane zostały we współpracy z księgarnią Tuliszków, która dostarczyła nam bogatą i ciekawą ofertę książek do zakupienia. Wśród propozycji były książeczki dla najmłodszych, kolorowanki, albumy, powieści, atlasy, encyklopedie itp. Uczniowie z chęcią  zakupili  wiele wybranych książek dopytując o następny kiermasz.

• Czytelnicze inspiracje i projekty

• PROJEKT CZYTELNICZY
          klasa 4
        • „Powiedz mi, jakie książki masz w domu, a powiem ci, kim jesteś”
          Jarosław Iwaszkiewicz

FOTORELACJA

W ramach realizacji projektu edukacyjnego promującego rozwój czytelnictwa uczniowie  klasy  IV na godzinie wychowawczej prezentowali swoje domowe biblioteczki. Opowiadali o nich swoim koleżankom i kolegom z klasy starając się zachęcić ich do czytania. Swoją bogatą kolekcję książek zaprezentowały Iga Popielewska i Wiktoria Góral. Ulubione pozycje Igi to „Zwierzęta moje hobby”, natomiast Wiktorii „Emi i tajny klub superdziewczyn”.

Swoją ulubioną książkę również zaprezentowali:

Michał Kot – „Najpiękniejsze baśnie braci Grimm”,

Marcelina Lewińska - „Ania z Zielonego Wzgórza”,

Marika Borkiewicz - „Księga Legend”,

Jakub Kuźmicki - „Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych”.

Pozostali uczniowie chętnie czytali wybrane fragmenty książek. Z całą pewnością dzisiejsze zajęcia przyczyniły się rozbudzenia pasji czytania książek.

• "Bądź EKO z biblioteką"
          KLASA 1
        • FOTORELACJA

"Bądź Eko z biblioteką "-spotkanie z książką z przyrodą w tle.

Klasa 1 wysłuchała opowiadania pt:"Ekologia na codzień " czytanego przez panią bibliotekarkę Asię Lipniewicz.

Zrealizowany został kolejny punkt projektu "Z ekologią na Ty" jak również jeden z punktów " Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa".

• "Aby czytanie stało się przygodą..."
        • FOTORELACJA

W ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa" klasa 5 odbyła niezywkłą podróż z książką, która była dla każdego ucznia niespodzianką.

Do zadań z tajemnicą w tle należały: przynieść poduszkę, wybrać się do szkolnej biblioteki, stanąć przed dowolnym regałem, wskazać książkę z zamkniętymi oczami. Następnie wylosowaną lekturę należało zacząć czytać na stronie zgodnej ze swoim wiekiem, streścić kolegom fragment i stworzyć do niego ilustrację.

Przypadkowo wybrane książki stały sie inspiracją dla uczniów. Wielu odkryło, że nowe kręgi tematyczne są ciekawe i warte kontynuacji czytania.

"Drzewo treści..."

FOTORELACJA

W ramach programu rozwijania czytelnictwa, uczniowie klasy 5 przenieśli treść lektury "Tajemniczy ogród" na nietypową planszę. Każdy tworzył kolejną gałąź na plakacie po ówcześniejszym streszczeniu fragmentu książki.

W ten sposób rozwinęło się nie tylko piękne drzewo, ale i umiejętności analizy treści w sposób plastyczny i kreatywny.

• Konkursy czytelniczo-plastyczne
        • FOTORELACJA

W ramach rozwijania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej uczniowie są zapraszani do udziału w konkursach plastycznych zorganizowanych przez szkolną bibliotekę we współpracy z nauczycielami.

Klasa 4 wzięła udział w konkursie na najpiękniejszą makietę akademii pana Kleksa.

Wizję "Tajemniczego ogrodu" w pudełku zaprezentowali uczniowie klasy 5.

Zaś "książkę w książce", czyli lapbooki stworzyli szóstoklasiści.

• Projekt czytelniczy
          KLASA 2
        • FOTORELACJA

Uczniowie klasy drugiej aktywnie uczestniczą w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. W ramach projektu drugoklasiści zapoznali się z legendą ,,O Lechu, Czechu i Rusie". Po przeczytaniu legendy ukladali i zapisywali plan wydarzeń na podstawie którego opowiadali przeczytaną legendę ,a na zakończenie wykonali prace plastyczne związane z tematem. Uczniowie mieli również okazję bliżej poznać historię powstania panstwa polskiego. .To była bardzo ciekawa przygoda z książką.

• Wróbelek
        •

W ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA dzieci z oddziału przedszkolnego realizują przedsięwzięcie CZYTANKOWO. Codziennie czytamy jeden rozdział książki Hanny Łochockiej ,,O wróbelku Elemelku”.

Dzieci uważnie słuchają i omawiają przygody Elemelka. Wykonały też pracę plastyczną, w której wykorzystały gotowe elementy, kredki oraz kredę.

Wróbelek

• Zakładka, która wyraża więcej niż tysiąc słów
        • Uczniowie klasy 7 w ramach realizacji projektu, postanowili wykonać autorskie, artystyczne i inspirujące zakładki do książek.