UWAGA! ZMIANA ROZKŁADU JAZDY
Dzień chłopaka na bogato
Życzenia, dyplomy, czekoladki, konkursy, upominki, bilety do kina i klasowe uczty- nasze uczennice zorganizowały Kolegom wyjątkowo kreatywnie obchody Dnia Chłopaka w swoich klasach.
"Wszystkim naszym Chłopcom- dużym i małym, zdrowia moc i tylko tak sympatycznych Koleżanek! "
2
Czytaj głośno, czyli starsi sobie i starsi młodszym
28 i 29 września odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Akcja ma na celu propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży.
W czwartek, uczniowie klas 4,5,6,7 czytali w bibliotece szkolnej wybrane fragmenty legend z różnych regionów Polski.W piątek, przedstawiciele starszych klas czytali bajki uczniom najmłodszych klas.
Zachęcamy wszystkich do czytania. Poszukujecie książek, które Was interesują. Pamietajcie, że czytanie wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, jest to miła chwila relaksu i odpoczynku.
Odwiedzajcie nasza bibliotekę,przed nami kolejne akcje czytelnicze.
Anna Kamińska, Joanna Lipniewicz
"Segregujesz, świat ratujesz"
- 11
O dobrych nawykach, związanych z dbaniem o naszą planetę należy jak najczęściej przypominać. W związku z tym 26 września br. w naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne pn. „Segregujesz, świat ratujesz”, których głównym celem było rozwijanie świadomości ekologicznej wśród uczniów.
Pogadanka na temat ochrony przyrody oraz zajęcia praktyczne związane z segregowaniem odpadów sprawiły, że uczniowie potrafią właściwie segregować śmieci i mają świadomość jak ważny dla środowiska jest recykling.Młodzież przypomniała sobie kolory i przeznaczenie 5 kontenerów na odpady.
Podczas zajęć uczniowie dobrze się bawili, doskonalili pracę w grupie, uczyli się odpowiedzialności za środowisko w którym żyją oraz utwierdzili się w przekonaniu, że troska o przyrodę jest bezcenna i każdy ma wpływ na jej stan.
Językowy zawrót głowy
Niemiecki, hiszpański, włoski czy grecki- języki obce miały swoje święto w naszej szkole.
9W organizację Europejskiego Dnia Języków Obcych zaangażowali się uczniowie klas 4-8. Każdy z uczniów mógł wystawić swoją pracę, plakat związany z językami obcymi oraz skorzystać z wystawy książek i gazet w różnych językach, między innymi: angielskim, francuskim, włoskim, niemieckim, hiszpańskim, a nawet arabskim.
Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.
,,Zdrowe zęby mamy, marchewkę zajadamy”
Nasze przedszkolaki poznały zasady dbania o higienę jamy ustnej
Dziękujemy Pani Martynie Kowalskiej z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Łobzie za przeprowadzenie zajęć mających na celu kształtowanie u dzieci właściwych nawyków higienicznych w zakresie zdrowia jamy ustnej.
Zajęcia odbyły się w ramach realizacji Wojewódzkiego Programu Zdrowia Jamy Ustnej i Zapobiegania Próchnicy.
Mobilna Pracownia Kompetencji Cyfrowych jest nasza!
16 laptopów, monitor interaktywny i szafa mobilna- to wszystko otrzyma nasza szkoła, która została laureatem konkursu "Pracownia Kompetencji Cyfrowych" organizowanego przez Ogólnopolską Sieć Edukacyjną.
Uczniowie klas 4-6 w ramach konkursu odbyli warsztaty "Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu" związane z hejtem oraz brakiem szacunku w Internecie. Starszacy z klas 7 i 8 przeszli kurs „Cyberzagrożenia. Nie wpadnij w sieć przestępcy”.
Efektem wspólnej pracy był między innymi plakat promujący zachowanie kultury w przestrzeni wirtualnej. Jego twórcami są uczniowie klasy 6 oraz wychowawca Sandra Wojnowska, którzy zostali laureatami konkursu.
Konkurs dla szkół zorganizowany został przez OSE- to program publicznej sieci telekomunikacyjnej, dający szkołom w całej Polsce możliwość podłączenia szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. Program został zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, a jego założenia realizuje Państwowy Instytut Badawczy NASK – operator OSE.
Tanecznie i dożynkowo
Belgijką, La bambą, Jerusalemą i Toca Toca- w takich rytmach nasi uczniowie uświetnili część artystyczną tegorocznych Dożynek Gminnych w Zwierzynku.
6Na scenie wystąpili uczniowie klas: 1,2,5,6 oraz 7. Tancerzy przygotowały Izabela Nadzieja oraz Sandra Wojnowska.
U Korczyńskich i Bohatyrowiczów
Tegoroczna edycja "Narodowego czytania" zabrała nas w nadniemeński świat Elizy Orzeszkowej.
6To już 12 odsłona akcji, która zapoczątkowała Para Prezydencka w 2012 roku- Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser:
"Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności – dodał Prezydent" .
Jak czytamy na stronie www.prezydent.pl:
'Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku".
Lektorami dzieła Orzeszkowej w szkolnym "Narodowym czytaniu" były: Joanna Lipniewicz, Katarzyna Kłosińska oraz Sandra Wojnowska.
Zakładamy szkolny kompostownik
Upowszechniamy i przypominamy zasady kompostowania substancji organicznych i segregacji odpadów w warunkach szkolnych i domowych.
Podczas akcji sprzątania świata (14.09.2024r) uczniowie naszej szkoły usystymatyzowali wiedzę w jakim celu tworzy się kompostowniki oraz do jakich celów wykorzystuje wytworzony kompost. Zwrócono uwagę na korzyści ekonomiczne, jakie mogą mieć gospodarstwa domowe, jeśli będą zużywały kompost do uprawy roślin w swoich ogródkach.
Pojawił wówczas pomysł założenia szkolnego kompostownika. Jeszcze w tym samym miesiącu Pan Jan - nieoceniony konserwator naszej szkoły zbudował dla nas szkolny kompostownik, z którego będziemy korzystać w trakcie roku szkolnego.
Sprzątanie Świata jest fajne!
Uczniowie, mieszkańcy i sołtysowie wzięli udział w 30 akcji "Sprzątania Świata".
Tym razem naszych uczniów w walce ze śmieciami na obrzeżach miejscowości wsparli mieszkańcy oraz sołtysowie Runowa Pomorskiego, Runowa i Połchowa. Wspólna akcja to przede wszystkim edukacja i integracja zgodnie z hasłem "Sprzątanie łączy ludzi". Na zakończenie włodarze sołectw przygotowali dla naszych zaangażowanych zbieraczy śmieci ciepły posiłek i słodkości, a my w podziękowaniu pomogliśmy w przygotowaniach Runowa Pomorskiego do zbliżających się dożynek gminnych w Zwierzynku.
Za wsparcie i pomoc bardzo dziękujemy Państwu: Pani Iwonie Maciejewskiej wraz z mieszkańcami Runowa, Panu Romanowi Wojnaroskiemu wraz z mieszkańcami Połchowa oraz Pani Monice Jóźwik wraz z mieszkańcami Runowa Pomorskiego.
Rok szkolny 2023/2024 rozpoczęty
Mszą świętą, a następnie apelem uczniowie szkoły w Runowie Pomorskim wraz z gronem pedagogicznym rozpoczęli kolejny rok nauki w naszej placówce.
Zgodnie z myślą noblistki Wisławy Szymborskiej: "Nic dwa razy się nie zdarza...", niech ten rok będzie dla wszystkich wyjątkowy w dobre chwile, radości oraz sukcesy w nauce oraz sporcie.
Rozkład jazdy autobusu
4 września 2023 roku zaczynamy
Zapraszamy wszystkich Uczniów oraz Rodziców na inaugurację roku szkolnego 2023/2024.
Poniżej harmonogram:
- 8:30 msza święta
- 9:30 uroczysty apel
- 11:00 odjazdy do domów
Uwaga, reorganizacja dowozu uczniów
WYKAZ PODRĘCZNIKÓW 2023/2024
Poniżej zamieszczamy link do podstrony, w której zamieszczone są wykazy podręczników obowiązujacych w oddziale przedszkolnym oraz pozostałych klasach w roku szkolnym 2023/2024.
Dziękujemy Wam...
Tymi słowami ósmoklasiści pożegnali się ze szkolną społecznością w Runowie Pomorskim
71Uroczystości towarzyszyło przekazanie sztandaru, ślubowanie, otrzymanie dyplomów Absolwenta oraz moc wzruszających piosenek i przemów.
W drugiej części apelu wzorowe i bardzo dobre świadectwa odebrali uczniowie z pozostałych klas. Wyróżnienia oraz stypendia otrzymali także najlepsi: ze sportu, za osiągnięcia w konkursach przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim oraz za wysoką frekwencję.
Swoje nagrody dla wyróżniających się uczniów w nauce oraz sporcie wręczyli osobiście: burmistrz Węgorzyna- Pani Monika Kuźmińska, a w imieniu marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza- Pan Józef Drozdowski.
Absolewenci, którzy w roku szkolnym 2022/2023 opuszczają mury Szkoły Podstawowej w Runowie Pomorskim to:
Szymon Antonowicz, Szymon Boho, Gosia Czentorycka, Zuzia Ekiert, Gabrysia Drozdowska, Hubert Krzączkowski, Daria Lewicka, Alan Lewicki, Oskar Niklas, Kacper Opaliński, Maja Pestrak, Piotr Rataj, Ignacy Wierzbicki, Nikodem Bednarek.
Ostatni dzwonek zamyka czas ucznia w naszych szkolnych murach, ale otwiera w następnych, które prowadzić będą do dorosłości. Przyjmijcie nasze gratulacje! Bądźcie zawsze ludźmi o czystych myślach, szlachetnych uczynkach i szczęśliwym losie!
My również Wam dziękujemy za wspólną dziewięcioletnią podróż,
Dyrekcja, grono pedagogiczne wraz z pracownikami szkoły
Skok do prehistorii, czyli klasa pierwsza na wycieczce
- 15
Pierwszoklasiści odwiedzili Bałtycki Park Dinozaurów we Wrzosowie. W trakcie wycieczki zdobywali wiedzę o czasach prehistorycznych, zwiedzili muzeum minerałów i skamieniałości oraz odwiedzili zagrody współczesnych nam zwierząt.
Nie zabrakło również dobrej zabawy w miejscu rozrywki i pysznego obiadu. Jak zapewniali, wrócili w dobrych humorach ze wspaniałymi wrażeniami.
Harmonogram zakończenia roku szkolnego 2022/2023
w Szkole Podstawowej w Runowie Pomorskim
Motyle, figury woskowe i plaża- czerwcowa wycieczka za nami
Tym razem w nadmorskim Niechorzu nasi uczniowie spędzili ostatni wyjazd roku szkolnego 2022/2023.
35Wielka atrakcją okazała się motylarnia z egzotycznymi okazami motyli m.in. z Azji. Szkolna młodziez dowiedziała się między innymi o fazach przekształacania się motyla, okresie życia i jego pożyteczności.
W planie wycieczki było też zwiedzanie Muzeum Figur Woskowych, Muzeum Lego oraz spacer po plaży i wokół latarni morskiej.
Nie zabrakło też czasu na lody oraz typowe nadmorskie przysmaki.
W wycieczce udział brali uczniowie klasy 2,3,4 i 5.