ENERGIA Z WODY
ENERGIA Z BIOMASY
ENERGIA WIATRU
ENERGIA SŁOŃCA
Biomasa
Nieopodal naszej szkoły znajduje się zakład BIOMASA PARTNER GROUP w Runowie Pomorskim, w którym produkowany jest pellet drzewny. Planowaliśmy wycieczkę do zakładu, aby dowiedzieć się, czym zajmuje się oraz poznać proces produkcyjny. Niestety nie było to możliwe ze względu na trwające prace budowlane. Zostaliśmy zaproszeni w przyszłym roku szkolnym. Odbyliśmy jednak wycieczkę wirtualną na stronie internetowej zakładu. Na podstawie tej wycieczki oraz przekazanych materiałów wirtualnych przygotowaliśmy krótki film.
Energia wiatru
Wiatr jako źródło energii był wykorzystywany przez człowieka od zarania wieków. Budowali młyny, w których wiatr obracał skrzydłami wiatru, a te pobudzały żarna i mieliły zboże na mąkę. Wiatr wykorzystywano także do pompowania wody i nawadniania pól uprawnych. Dzięki sile wiatru mozliwe było poruszanie statków żaglowych. Dziś natomiast wykorzystują ją żagłówki i deski windsurfingowe. Jednak przede wszystkim jest odnawialnym źródłem energii elektrycznej.
Obecnie wiatraki wykorzystują zaawansowane technologie i są zdalnie sterowane.
Najważniejszym elementem każdej elektrowni wiatrowej jest turbina wiatrowa. Za jej pomocą energię kinetyczna wiatru jest przekształcana na energię elektryczną. Turbina zazwyczaj jest podobna do ogromnego trójpłatowego śmigła samolotu i zamontowane jest na wysokiej wieży. Obracające się pod wpływem wiatru łopatki turbin napędzają generatory wytwarzające prąd elektryczny.
Zalety energetyki wiatrowej:
- odnawialność - wiatr jest niewyczerpalnym źródłem energii.
- ekologiczność - produkcja energii wiatrowej nie emituje gazów cieplarnianych ani zanieczyszczeń;
- niskie koszty eksploatacji - po zainstalowaniu turbiny, koszty utrzymania są stosunkowo niskie;
- energia wiatru jest bezpłatna i nie zależy od pory dnia, a jedynie od warunków wietrznych.
Do wad możemy zaliczyć:
- wysokie wstępne koszty inwestycyjne;
- ze względu na brak stabilności pracy, wymagają stosowania akumulatorów energii;
- mogą być źródłem nadmiernego hałasu;
- zagrażają przelatującym ptakom;
- można jest stawiać tylko tam, gdzie przez większą część roku wieją wiatry.
Polska ma znakomite warunki do wykorzystania energii wiatru, szczególnie na wybrzeżu i w regionach północnych.
"Woda źródłem życia - oszczędzaj dbaj i licz krople"
Woda jest najbardziej rozpowszechnioną i niezwykłą substancją w przyrodzie. Zajmuje około 71% powierzchni Ziemi (z czego 97% to morza i oceany). Dlatego Ziemia nazywana jest błękitną planetą. Występuje w trzech stanach skupienia. Jako ciecz i lód pokrywa planetę, a jako para wodna jest istotnym składnikiem otaczającej nas atmosfery.
Bez wody życie na Ziemi nie byłoby możliwe.
Woda jest niezbędna do życia roślin, zwierząt i ludzi. Jest także najważniejszym składnikiem wszystkich organizmów i zapewnia prawidłowe ich funkcjonowanie, ponieważ bierze udział:
- w regulowaniu temperatury ciała,
- w transporcie składników odżywczych oraz produktów przemiany materii
- we wszytkich reakcjach biochemicznych zachodzących w organiźmie.
Dorosły człowiek jest w stanie przeżyć bez jedzenia ponad miesiąc, a bez wody zaledwie kilka dni. Niedobór wody, który wynosi ok. 10 % masy ciała, powoduje niewydolność fizyczną i psychiczną, a utrata 20% może doprowadzić do śmierci.
Do życia organizmów żywych niezbędna jest woda słodka, z której otrzymuje się wodę pitną. Niestety stanowi ona tylko 2,5 % objętości wód naturalnych. Warto też podkreślić, że 1/3 ludności świata mieszka na terenach objętych deficytem wody, a 11% populacji nie ma zapewnionego dostępu do czystej wody pitnej. Z tego też względu powinniśmy dbać o jej zasoby oraz kontrolować jej zużycie.
Jak oszczędzać wodę?
- wybierz prysznic zamiast wanny - podczas kąpieli w standardowej wannie (160-170 cm długości) zużywasz nawet 170 litrów wody! Biorąc szybki 4-minutowy prysznic, zużyjesz natomiast ok. 40 litrów;
- napraw cieknący kran - nawet niewielki wyciek może marnowac litry wody dziennie;
- wyłącz wodę podczas mycia zębów - zaoszczędzisz w ten sposób wiele litrów wody dziennie;
- używaj zmywarki i pralki pełnej;
- zbieraj deszczówkę w ogrodzie;
- wykorzystuj wodę ponownie np. jeśli korzystasz z suszarki bębnowej, po skończonym cyklu suszenia nie wylewaj wody – możesz zużyć ją np. do podlania kwiatów;
- korzystaj z urządzeń oszczędzających wodę;
- oszczędzaj oszczędnego trybu spłuczki, jeżeli to możliwe.
Pamiętaj, że każda oszczędzona kropla
to krok w stronę lepszego świata
dla nas i przyszłych pokoleń.
Dbajmy razem o naszą planetę!
Źródło:
https://zpe.gov.pl/a/woda-i-jej-rola-w-przyrodzie/DAwb5tSIZ
https://open.icm.edu.pl/items/be27c30e-ec08-4d79-a9ed-1fe68613a1af
https://motywatordietetyczny.pl/
Źródła energii - odnawialne i nieodnawialne
W obecnym świecie chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez energii elektrycznej czy cieplnej. Do jej wytworzenia możemy wykorzystać zasoby nieodnawialne lub odnawialne. Które z nich są lepsze?
NIEODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII to takie, które nieuzupełniają się w zybkim tempie. Zaliczamy do nich głównie: węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropę naftową i gaz ziemny. Ich zasoby są ograniczone. Bardzo trudno je odtworzyć, a czasami jest to nawet niemożliwe. Wydobycie i spalanie nieodnawilanych źródeł energii ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wydobycie bowiem przyczynia się do niszczenia krajobrazu na dużych obszarach oraz powoduje powstanie wielu odpadów. Natomiast podczas ich spalania przedostają się do atmosfery duże ilości dwutlenku węgla, szkodliwych tlenków np. siarki i innych zanieczyszczeń, które mają niekorzystny wpływ na nasze środowisko i zdrowie. Ze względu na masowe spalanie paliw kopalnych, emisje gazów cieplarnianych są duże, a skutkiem tego sa zmiany klimatu.
ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII to takie, które nie wyczerpują się. Zaliczamy do nich: wodę, słońce, wiatr, biopaliwa i energię geotermalną. Mają wiele zalet:
- przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego - nie niosa ryzyka wyczerpania się,
- dają niezależność energetyczną od innych państw,
- mogą przyczyniać się do dużych oszczędności w rachunkach za energię,
- ograniczają emisję CO2 , który jest gazem cieplarnianym, a tym samym przyczyniają się do zatrzymania zmian klimatu.
Elektrownie, które pozyskują energię odnawialną nie zanieczyszczają środowiska.
Wady energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii:
- energetyka wiatrowa
- ilość uzyskanej energii zależy od siły wiatru, zatem jest opłacalna w krajach i na obszarach, w których wiatry są stałe i silne,
- turbiny wiatrowe zajmują duże powierzchnie oraz zmieniają krajobraz i stosunkowo często wymagają kosztownych remontów.
- energetyka wodna
- często zbudowane są na zaporach, które zmieniają naturalny bieg rzek i są barierą dla organizmów wodnych,
- ilość energii wytworzonej zależy od poziomu wody, który w obserowanych warunkach zmian klimatycznych jest bardzo zmienny.
Warto jednak podkreślić, że budowa elektrowni wodnej przyczynia się do spiętrzania wody
i tworzeniu zbiorników retencyjnych, które gromadzą ją na czas suszy.
- energetyka słoneczna
- opłacalna jest przy dużym nasłonecznieniu.
- energetyka geotermalna
- może być wykorzystywana tylko w tych rejonach, gdzie do 10 km pod ziemią znajdują się skały
lub wody gromadzące ciepło.
Dzięki tak wielu możliwością wykorzystania odnawialnych źródeł energii niemwal każde miejsce na naszej planecie mogłoby czerpać z nich energię elektryczną. Trzeba jednak przeanalizować warunki naturalne i dostosować najlepsze z możliwych źródło energii.
W Polsce najlepsze warunki są do pozyskiwania energii wody i geotermalnej.
Przy opracowaniu artykułu korzytsano ze stron:
- zpe.gov.pl/a/odnawialne-i-nieodnawialne-zrodla-energii-i-jej-oszczedzanie/DXgcliG2B,
- https://www.wwf.pl/aktualnosci/nie-ma-planety-b-dzien-dlugu-ekologicznego-znowu-wczesniej,
- sozosfera.pl/zielona-energia/jak-odnawialne-zrodla-energii-wplywaja-na-nasze rachunki
"Segregujesz, świat ratujesz"
- 11
O dobrych nawykach, związanych z dbaniem o naszą planetę należy jak najczęściej przypominać. W związku z tym 26 września br. w naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne pn. „Segregujesz, świat ratujesz”, których głównym celem było rozwijanie świadomości ekologicznej wśród uczniów.
Pogadanka na temat ochrony przyrody oraz zajęcia praktyczne związane z segregowaniem odpadów sprawiły, że uczniowie potrafią właściwie segregować śmieci i mają świadomość jak ważny dla środowiska jest recykling.Młodzież przypomniała sobie kolory i przeznaczenie 5 kontenerów na odpady.
Podczas zajęć uczniowie dobrze się bawili, doskonalili pracę w grupie, uczyli się odpowiedzialności za środowisko w którym żyją oraz utwierdzili się w przekonaniu, że troska o przyrodę jest bezcenna i każdy ma wpływ na jej stan.
Zakładamy szkolny kompostownik
Upowszechniamy i przypominamy zasady kompostowania substancji organicznych i segregacji odpadów w warunkach szkolnych i domowych.
Podczas akcji sprzątania świata (14.09.2024r) uczniowie naszej szkoły usystymatyzowali wiedzę w jakim celu tworzy się kompostowniki oraz do jakich celów wykorzystuje wytworzony kompost. Zwrócono uwagę na korzyści ekonomiczne, jakie mogą mieć gospodarstwa domowe, jeśli będą zużywały kompost do uprawy roślin w swoich ogródkach.
Pojawił wówczas pomysł założenia szkolnego kompostownika. Jeszcze w tym samym miesiącu Pan Jan - nieoceniony konserwator naszej szkoły zbudował dla nas szkolny kompostownik, z którego będziemy korzystać w trakcie roku szkolnego.