• Powietrze truje, czy ratuje?

• 25.07.2024 08:57
      • W listopadzie uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w zajęciach warsztatowych dotyczących wpływu zanieczyszczeń powietrza na jakość powietrza oraz zdrowie.
      • Podczas zajęć uczniowie poznali wpływ stosowania nieodnawialnych źródeł energii na zanieczyszczenie  powietrza oraz potrafią wskazać miejsca, w których koncentruje się największa ilość pyłów. Potrafią rozróżnić pyły i zanieczyszczenia pod względem szkodliwości.

Przeprowadzili również doświadczenie pt. "Szybka kawa z cukrem" - pokazujące, jak czujnik pyłu reaguje na szybkość przesypywania substancji sybkich, które miało zwrócić uwagę na fakt, że szybkość zachodzacych procesów wpływa na intensywnośc zapylenia. Większośc operacji technologicznych związanych z obróbką lub transportem materiałów sybkich oraz kruszyw, przeprowadzonych m.in. przy budowie dróg i budynków, wiąże się z emisją pyłów. Przesypywanie kawy z jednego naczynia do drugiego ilustuje w uproszczeniu procesy takie, jak załadunek wagonó czy silosów podobnymi materiałami, ich transport taśmociągami czy zbiór zbóż kombajnem.

Doświadczenie przeprowadzono korzystając z pomocy zakupionych ze środków WFOŚiGW w Szczecinie oraz NFOŚiGW w Warszawie w ramach programu EKOPRACOWNIA.